Ústredný portál verejnej správy

Oznamy

Nové služby súvisiace s eID kartou

Vážení používatelia,
od 1. júla 2015 sú na ústrednom portáli dostupné nové elektronické služby ministerstva vnútra pre občanov, ktorí vlastnia elektronických občianskych preukazov s čipom (eID kartu) a aktívne ho využívajú na prístup k elektronickým službám verejnej správy. Služby súvisia priamo s občianskym preukazom a patria medzi ne: Nahlásenie straty alebo odcudzenia občianskeho preukazu s čipom, Podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukaz s čipom, Zrušenie prihlasovania občianskym preukazom s čipom, Zoznam certifikátov vydaných na občianskom preukaze s čipom alebo na doklade o povolení na pobyt cudzinca s čipom.

Nové služby sociálnych dávok

Od 1. júla 2015 sprístupnilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR na ústrednom portáli 39 nových elektronických služieb na vybavenie sociálnych dávok. Služby sú na portáli dostupné cez lokátor služieb. Občania, ktorí vlastnia občiansky preukaz s elektronickým čipom (eID kartu) si majú možnosť už bez návštevy úradu vybaviť napr. žiadosť o rodičovský príspevok, žiadosť o príspevok na starostlivosť o dieťa, žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa a pod. Zoznam všetkých nových služieb s ich krátkym popisom nájdete v PDF s názvom e-Služby MPSVR SR [.pdf, 313.2 kB].

eID klient už aj pre Mac a Linux

K 1. júlu 2015 sprístupnilo Ministerstvo vnútra SR novú verziu aplikácie eID klient, ktorá umožňuje prihlasovanie prostredníctvom občianskeho preukazu s čipom (eID karta) aj pre platformy Mac a Linux. Občania a podnikatelia, ktorí používajú novo podporované operačné systémy tak už môžu využívať elektronické služby verejnej správy a komunikovať s úradmi elektronicky cez ústredný portál alebo špecializované portály inštitúcií.
Aplikácia eID klient je dostupná na stiahnutie na ústrednom portáli v sekcii Na stiahnutie alebo priamo na portáli Elektronických služieb MV SR.