Ústredný portál verejnej správy

Ako sa zamestnať v zahraničí?

Skôr, ako sa rozhodnete hľadať si prácu v zahraničí, musíte zvážiť či spĺňate základné podmienky pre uplatnenie sa na trhu práce v cudzej krajine.

O tom, kde a ako hľadať prácu, kontakty na pracovné a sprostredkovateľské agentúry, povinnosti – to všetko nájdete v tejto sekcii.

Zásada Európskej únie vzťahujúca sa na voľný pohyb pracovníkov znamená, že sa môžete zamestnať v ktorejkoľvek krajine Európskej únie vrátane Nórska, Islandu a Lichtenštajnska (tzv. krajiny EHP), ako aj vo Švajčiarsku.

Iba 2 % občanov Európy žijú a pracujú v inom členskom štáte, ako je štát ich pôvodu. A predsa existujú mnohé prínosy z práce v zahraničí:

  • získavať nové profesijné a osobné zručnosti rozvíjaním odbornej kvalifikácie, sebavedomia a schopnosti komunikácie;
  • získať nový prehľad a rôzne uhly pohľadu rozširovaním svojho kultúrneho rozhľadu, ako aj učením sa alebo zdokonaľovaním cudzieho jazyka;
  • vybrať si najvhodnejšiu príležitosť hľadaním trvalého, dočasného alebo sezónneho zamestnania.

Samozrejme, môžete sa pokúsiť o zamestnanie aj v iných krajinách, než v EÚ. Rozhodnutie by ste mali zvažovať v kontexte:

  • vašich jazykových schopností,
  • výšky životných nákladov vo vybranej krajine (výdavky na ubytovanie, stravu, cestovanie, zdravotné poistenie a pod.).

Pri rozhodovaní o práci v zahraničí treba získať čo najviac informácií o konkrétnej krajine a zamestnaní, o ktoré máte záujem. Pri hľadaní pracovného miesta odporúčame využiť predovšetkým internet. Existujú aj agentúry špecializované na hľadanie práce v zahraničí. Pri práci v zahraničí sa pracovnoprávne vzťahy riadia právnou legislatívou tej ktorej krajiny.

V rámci Európskej únie by od januára 2005 uchádzačom o zamestnanie mal pomôcť tzv. Europass, ktorý sa bude uznávať vo všetkých členských štátoch EÚ. Okrem životopisu budú súčasťou Europassu záznamy o dosiahnutom vzdelaní, príloha o diplomoch či odbornom vzdelaní, potvrdenia o absolvovaných kurzoch a školách či jazykových znalostiach. Pre viac informácií o Europase kliknite sem.

Množstvo informácií nielen ekonomického charakteru o jednotlivých krajinách je možné nájsť na nasledovných web stránkach (niektoré stránky sú iba v angličtine):

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny – práca v zahraničí

Európsky portál pre pracovnú mobilitu – voľné pracovné miesta

EURES – voľné pracovné miesta

Informácie pre uchádzačov o zamestnanie v EÚ

Ako postupovať pri hľadaní sezónnej práce v zahraničí

Uznanie diplomov a kvalifikácií

Bilaterálne zmluvy SR o vzájomnom zamestnávaní

Dátum poslednej zmeny: 28. 5. 2013
Dátum zverejnenia: 28. 5. 2013

Lokalita

  • Slovensko