Ústredný portál verejnej správy

Ako zapísať dieťa do základnej školy?

Vzdelanie a šport

Základná škola je prvým stupňom vzdelania, ktorý položí základy pre ďalšie štúdium žiaka. V časti o základných školách nájdete postup, tipy a povinnosti súvisiace so zápisom dieťaťa do základnej školy, ako aj iné dôležité informácie týkajúce sa vzdelávania v základnej škole.


Zodpovedná osoba: prislúchajúca základná škola

Dĺžka zápisu: individuálna

  1. Povinná školská dochádzka
  2. Výber základnej školy
  3. Termín zápisu do základnej školy a jeho postup
  4. Často kladené otázky

Základné informácie o vzdelávaní na základnej škole

Základná škola je prvým stupňom vzdelania, ktorý položí základy pre ďalšie štúdium žiaka, je kľúčovým prvkom vzdelávacieho systému. Základné vzdelávanie poskytuje ucelené a komplexné základy všeobecného vzdelania, ktoré dáva všetkým žiakom predpoklady na porozumenie životu a základnej orientácie vo svete. Poskytuje základy kultúrnej gramotnosti a podporuje motiváciu k ďalšiemu vzdelávaniu a celoživotnému učeniu sa. Buduje sa na ňom základ osobnej, sociálnej, hodnotovo‐kultúrnej a profesijnej spôsobilosti každého človeka v súlade s potrebami súčasnej spoločnosti, jej perspektívami, so zohľadnením regionálnych aj globálnych spoločenských požiadaviek a potrieb. Zároveň formuje a rozvíja charakter žiaka v súlade s etickými hodnotami, podporuje utváranie jeho pozitívnych osobných identít.

Povinná školská dochádzka

Povinná školská dochádzka sa plní v základných školách, v stredných školách a v školách pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Povinná školská dochádzka začína začiatkom školského roka (1. septembra), ktorý nasleduje po dni, keď dieťa dovŕši šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť.

Zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť svoje dieťa, ktoré dovŕši šesť rokov veku k 31. augustu a má trvalý pobyt na území SR, na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole, bez ohľadu na to, či dieťa dosiahlo školskú spôsobilosť alebo nedosiahlo školskú spôsobilosť a je uňho predpoklad, že bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania. Uvedené sa vzťahuje aj na dieťa, ktoré v príslušnom školskom roku nenavštevovalo materskú školu alebo zariadenie predprimárneho vzdelávania.

V prípade, ak zákonný zástupca neprihlási svoje dieťa, ktoré dovŕši šesť rokov veku k 31. augustu (vrátane) a má trvalý pobyt na území SR na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole dopustí sa priestupku (alebo správneho deliktu, ak ide o právnickú osobu), za ktorý mu obec uloží pokutu podľa platnej legislatívy vo výške od 30 eur do 331,50 eur, a to aj opakovane.

Upozornenie:

S účinnosťou od 1. januára 2021 bol zrušený inštitút odkladu začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky ako aj inštitút dodatočného odloženia plnenia povinnej školskej dochádzky. Z uvedeného vyplýva, že riaditeľ základnej školy nesmie od školského roku 2021/2022 rozhodovať o  žiadosti zákonných zástupcov o odklad začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky a taktiež ani o dodatočnom odložení plnenia povinnej školskej dochádzky, pretože sa nielenže tento inštitút zrušil v školskom zákone, ale aj podľa znenia § 5 ods. 3 zákona
č. 596/2003 Z. z.
o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, účinného od 01. 01. 2021 už o tejto veci nemá kompetenciu rozhodovať.

Návrat dieťaťa do materskej školy, ktoré od 1. septembra začne plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole preto nie je možný. Uvedené platí aj v prípade, ak sa dieťa začne vzdelávať v úvodnom ročníku základnej školy.

Riaditeľ materskej školy nemôže po 1. septembri príslušného kalendárneho roka do materskej školy prijať žiadne dieťa s dodatočne odloženým plnením povinnej školskej dochádzky.

Riaditeľ materskej školy môže rozhodnúť o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania dieťaťa do 31. augusta, ak mu zákonný zástupca predloží:

  • písomný súhlas príslušného zariadenia poradenstva a prevencie,
  • písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast a
  • informovaný súhlas zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.

Na základné vzdelávanie možno výnimočne prijať dieťa, ktoré k 31. augustu (vrátane) nedovŕši šiesty rok veku, ak zákonný zástupca pri zápise predloží riaditeľovi školy:

  • súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia poradenstva a prevencie a
  • súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast.


Zákonný zástupca môže požiadať o prijatie dieťaťa na vzdelávanie v základnej škole aj v prípade, ak dieťa nedovŕši k 31. augustu šesť rokov veku a v aktuálnom školskom roku neplní povinné predprimárne vzdelávanie.

Posúdenie školskej spôsobilosti

Posúdenie školskej spôsobilosti v zariadeniach poradenstva a prevencie pred zápisom u detí, ktoré k 31.augustu (vrátane) dovŕšia najmenej šesť rokov veku nie je povinné. Je na zákonných zástupcoch, aby rozhodli, či ich dieťa je schopné zvládnuť prvý ročník. Pomôcť s rozhodnutím im môžu pedagogickí zamestnanci materskej školy alebo zariadenie poradenstva a prevencie.

Možnosti výchovy a vzdelávania dieťaťa, ktoré po dovŕšení šiesteho roka veku nedosahuje školskú spôsobilosť

a. Dieťa bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole.

Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahlo školskú spôsobilosť môže pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole, ak zákonný zástupca predloží riaditeľovi materskej školy:

  • písomný súhlas príslušného zariadenia poradenstva a prevencie,
  • písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast a
  • informovaný súhlas zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.

Ak zákonný zástupca uvažuje o tom, že jeho dieťa bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania je povinný o tejto skutočnosti informovať aj riaditeľa základnej školy, do ktorej dieťa zapísal. Ak riaditeľ materskej školy rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania dieťaťa, zákonný zástupca predloží príslušnej základnej škole, do ktorej dieťa zapísal, fotokópiu rozhodnutia riaditeľa materskej školy o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania. Riaditeľ materskej školy môže rozhodnúť o pokračovaní v plnení povinného predprimárneho vzdelávania dieťaťa najneskôr do 31. augusta príslušného kalendárneho roka, to je do konca aktuálneho školského roka.

Ak dieťa ani po pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole nedosiahlo školskú spôsobilosť, začne najneskôr 1. septembra, ktorý nasleduje po dni, v ktorom dieťa dovŕšilo siedmy rok veku, plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole. Z uvedeného vyplýva, že dieťa môže pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávanie len jedenkrát.

b. Dieťa bude vzdelávané v úvodnom ročníku základnej školy, ak ho škola zriadi.

Ak ide o dieťa so zdravotným znevýhodnením - s narušenou komunikačnou schopnosťou ľahkého stupňa alebo s vývinovými poruchami ľahkého stupňa, u ktorého po dovŕšení šiesteho roka veku nie je predpoklad zvládnutia prvého ročníka základnej školy a zároveň nepokračuje v plnení povinného predprimárneho vzdelávania a môže riaditeľ základnej školy vydaným rozhodnutím prijať do školy a zaradiť ho do úvodného ročníka.

Bližšie informácie k zápisu žiakov do úvodného ročníka nájdete v usmernení.

c. Dieťa bude vzdelávané v prípravnom ročníku v základnej škole pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, ak ho škola zriadi.

Ak ide o dieťa so zdravotným znevýhodnením okrem dieťaťa s narušenou komunikačnou schopnosťou ľahkého stupňa alebo s vývinovými poruchami ľahkého stupňa, ktoré po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahlo školskú spôsobilosť nie je u neho predpoklad zvládnutia prvého ročníka základnej školy môže prijať riaditeľ školy do základnej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením a následne zaradiť do prípravného ročníka.

Do prípravného ročníka môže byť zaradené aj dieťa so zdravotným znevýhodnením okrem dieťaťa s narušenou komunikačnou schopnosťou ľahkého stupňa alebo s vývinovými poruchami ľahkého stupňa, ktoré dovŕšilo sedem rokov veku a nedosahuje školskú spôsobilosť, a to aj v prípade, že dieťa pokračovalo v plnení povinného predprimárneho vzdelávania.

Výber základnej školy

Každé dieťa musí byť zapísané do základnej školy podľa trvalého pobytu, teda do tzv. spádovej školy, alebo v akejkoľvek inej základnej škole podľa výberu zákonného zástupcu. Riaditeľ takejto školy môže žiaka len ak sú všetci žiadatelia zo spádovej oblasti už zapísaní a má ešte voľnú kapacitu.

Spádovými základnými školami sú len základné školy zriadené obcou, resp. mestom. „Spádovosť“ sa netýka cirkevných základných škôl ani súkromných základných škôl a ani základných škôl zriadených regionálnymi úradmi školskej správy.

Zákonní zástupcovia môžu dieťa zapísať do viacerých škôl, ale následne sú povinní riaditeľom príslušných škôl oznámiť, najneskôr do 31. augusta, ktorú školu bude dieťa od 1. septembra navštevovať.

Termín zápisu do základnej školy a jeho postup

Zápis do základnej školy sa koná od 1. apríla do 30. apríla.  Konkrétny termín (konkrétne dni, prípadne aj časové rozpätie v rámci jednotlivých dní) a miesto zápisu zverejní riaditeľ základnej školy po dohode so zriaďovateľom v budove základnej školy alebo na inom verejne dostupnom mieste, vrátane webového sídla základnej školy, ak ho má základná škola zriadené. Riaditeľ základnej školy spolu s termínom zápisu zverejní aj podmienky prijímania detí na základné vzdelávanie v základnej škole.

Spôsob zápisu

Základná škola začína konanie vo veci zápisu na základe podnetu zákonného zástupcu dieťaťa. Týmto podnetom je prihláška na vzdelávanie v základnej škole podpísaná oboma zákonnými zástupcami.

Podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa sa nevyžaduje, ak:

  • jednému z rodičov bol obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, ak jeden z rodičov bol pozbavený výkonu rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, alebo ak spôsobilosť jedného z rodičov na právne úkony bola obmedzená (túto skutočnosť je možné preukázať napríklad neoverenou kópiou rozhodnutia súdu),
  • jeden z rodičov nie je schopný zo zdravotných dôvodov podpísať sa (túto skutočnosť je možné preukázať napríklad potvrdením od všeobecného lekára zákonného zástupcu) alebo
  • vec neznesie odklad, zadováženie súhlasu druhého rodiča je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou a je to v najlepšom záujme dieťaťa (túto skutočnosť
    je možné preukázať napríklad čestným vyhlásením zákonného zástupcu).  

Na prihláške postačuje podpis  len jedného zákonného zástupcu, ak sa zákonní zástupcovia dohodli, že prihlášku podpisuje iba jeden zákonný zástupca, a ak o tejto skutočnosti doručia riaditeľovi školy písomné vyhlásenie.

Prihlášku možno podať:

  • v listinnej podobe na formulári 014 MŠVVaŠ SR
  • elektronicky vygenerovaním prihlášky zo školského informačného systému prostredníctvom webovej stránky školy alebo na portáli MŠVVaŠ SR bez elektronického podpisu občianskym preukazom.

Postup prijímacieho konania

1. Zákonný zástupca podá základnej škole v listinnej podobe alebo elektronicky vyplnenú prihlášku, ku ktorej v prípade potreby priloží požadované prílohy.

2. Škola doručenú a podpísanú prihlášku registratúrne zaeviduje.

3. V deň konania zápisu je žiadúca osobná účasť zákonného zástupcu a dieťaťa. V prípade, ak sa dieťa zápisu nezúčastní, základná škola je povinná dieťa aj tak zapísať, t. j. neúčasť dieťaťa nemožno považovať za dôvod nezapísania dieťaťa do základnej školy.

Doklady potrebné na zápis žiaka:

  • Občiansky preukaz zákonného zástupcu
  • Rodný list dieťaťa
  • Vyplnená prihláška (tú môže rodič vyplniť aj priamo v škole)
  • Písomné vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie, vydané na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa, ak ide o dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami

4. Riaditeľ školy rozhodne o prijatí dieťaťa na vzdelávanie v základnej škole do 15. júna daného kalendárneho roka a doručí vydané rozhodnutie zákonným zástupcom.

5. Ak zákonný zástupca nesúhlasí s rozhodnutím riaditeľa školy, má právo podať odvolanie adresované škole v lehote 15 dní odo dňa doručenia rozhodnutia.

Často kladené otázky

1. Kde plní povinnú školskú dochádzku dieťa, ktoré nemá trvalé bydlisko?

Ak ide o dieťa, ktoré nemá trvalé bydlisko a zákonný zástupca mu nedokáže zabezpečiť plnenie povinnej školskej dochádzky, bude ju plniť  v spádovej škole, ktorú určí orgán miestnej štátnej správy v školstve to je regionálny úrad školskej správy v sídle kraja.

2. Má zákonný zástupca povinnosť prihlásiť svoje dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky do základnej školy v SR, ak žijú dlhodobo v zahraničí?

Plnenie povinnej školskej dochádzky je viazané na trvalý pobyt dieťaťa na území Slovenskej republiky, nie na občianstvo dieťaťa a ani občianstvo, či trvalý pobyt zákonných zástupcov.  

Pokiaľ má dieťa trvalý pobyt na území SR a je vo veku plnenia povinnej školskej dochádzky, to je vo veku 6 až 16 rokov, má zákonnú povinnosť plniť povinnú školskú dochádzku v škole na území SR. Ak má zákonný zástupca záujem, aby sa jeho dieťa vzdelávalo v škole v zahraničí, môže požiadať riaditeľa kmeňovej školy o povolení vzdelávania podľa § 23 písm. b),  c) alebo e) zákona č. 245/2008 Z. z., .t. j.:

„Formy osobitného spôsobu plnenia školskej dochádzky sú

b) vzdelávanie v školách mimo územia Slovenskej republiky,

c) vzdelávanie v školách zriadených iným štátom na území Slovenskej republiky so súhlasom zastupiteľského úradu iného štátu, ak zastupiteľský úrad iného štátu oznámil ministerstvu školstva, že vydal súhlas na zriadenie školy, ktorá sa nevedie v sieti škôl a školských zariadení podľa osobitného predpisu,

e) individuálne vzdelávanie v zahraničí.“

Ak dieťa nemá na území SR trvalý pobyt nevzťahuje sa naňho zákonná povinnosť plniť povinnú školskú dochádzku v Slovenskej republike.

3. Môžem na základné vzdelávanie prihlásiť aj dieťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku?

Na základné vzdelávanie možno výnimočne prijať dieťa, ktoré k 31. augustu nedovŕši šiesty rok veku, ak zákonný zástupca pri zápise predloží riaditeľovi školy súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia poradenstva a prevenciesúhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast. Je to jedna z možností rozvíjania nadania dieťaťa.

Zákonný zástupca môže požiadať o prijatie dieťaťa na vzdelávanie v základnej škole aj v prípade, ak dieťa nedovŕši k 31. augustu v danom roku šesť rokov veku a v aktuálnom školskom roku neplnilo povinné predprimárne vzdelávanie.

Ak ide o dieťa, ktoré absolvovalo predprimárne vzdelávanie v zahraničí, zákonný zástupca predloží riaditeľovi kmeňovej školy doklad s uvedením názvu a adresy materskej školy, ktorý potvrdzuje, že dieťa navštevovalo príslušnú materskú školu.

4. Môže byť na základné vzdelávanie v základnej škole prijaté aj dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami?

Na základné vzdelávanie v základnej škole možno prijať dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami spolu s prihláškou predkladá aj písomné vyjadrenie zariadenia poradenstva
a prevencie, vydané na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa.

5. Je povinnosťou riaditeľa školy prijať do školy všetky deti, ktoré sa zúčastnia zápisu?

Riaditeľ spádovej školy má povinnosť prednostne prijať žiakov s trvalým pobytom v príslušnom školskom obvode. Žiakov z iných spádových škôl môže riaditeľ školy prijať do naplnenia kapacitných možností školy.

6. Je zákonný zástupca povinný podať opätovnú (novú) prihlášku základnej škole, ak sa v predchádzajúcom kalendárnom roku zúčastnil už zápisu v tejto základnej škole, ale dieťa do základnej školy nenastúpilo z dôvodu, že dieťa v aktuálnom školskom roku pokračuje v plnení povinného predprimárneho vzdelávania?

Áno. Zákonný zástupca dieťaťa, ktoré v školskom roku 2022/2023 pokračuje v plnení povinného predprimárneho vzdelávania prihlási svoje dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole a zúčastní sa zápisu v základnej škole (tej istej, alebo aj inej ako v predchádzajúcom roku) nanovo. Aj v prípade, že zákonný zástupca požiada o prijatie dieťaťa tú istú základnú školu ako v predchádzajúcom roku, tak riaditeľ príslušnej školy rozhoduje o prijatí dieťaťa do základnej školy v novom správnom konaní.

7. Môže byť dieťa vzdelávané v nultom ročníku?

Nie, pretože v základnej škole sa od 01.09.2021 nemôže zriaďovať nultý ročník.

8. Čo mám ako zákonný zástupca urobiť, ak dieťa nie je prijaté na vzdelávanie do žiadnej základnej školy?

V prípade, že zákonný zástupca nesúhlasí s obdržaným rozhodnutím riaditeľa školy, má právo podať odvolanie adresované škole v lehote 15 dní odo dňa doručenia rozhodnutia. Ak riaditeľ školy nezistí dôvody na zrušenie svojho rozhodnutia, postúpi odvolanie zriaďovateľovi školy, ktorý preskúma dôvody odvolania. Zriaďovateľ má okrem iného možnosť rozhodnutie riaditeľa priamo zmeniť a môže tak rozhodnúť o umiestnení žiaka do školy vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

Ak nemožno umiestniť dieťa do základnej školy je potrebné sa obrátiť na príslušný Regionálny úrad školskej správy podľa sídla kraja, ktorý následne určí školu, v ktorej bude dieťa plniť školskú dochádzku.

Dátum poslednej zmeny: 20. 12. 2023
Dátum zverejnenia: 9. 3. 2017

Zodpovednosť za obsah:

redakcia ÚPVS, ss