Ústredný portál verejnej správy

Ako postupovať, ak mám podozrenie, že vlastním nebezpečný výrobok?

Občan a štát

Myslíte si, že ste si kúpili nebezpečný výrobok? V tomto článku sa dozviete, komu to nahlásiť, ako postupovať pri vrátení aj to, či máte nárok na vrátenie peňazí.

Zoznam nebezpečných nepotravinových výrobkov na slovenskom trhu nájdete na stránke Slovenskej obchodnej inšpekcie. O nebezpečných kozmetických výrobkoch informuje na svojej stránke Úrad verejného zdravotníctva SR. Zoznam nebezpečných výrobkov nájdených na trhu členských štátov objavíte na webstránke Európskej komisie. 

Pod pojmom nebezpečný výrobok si predstavte napríklad detské hračky alebo šperky s chemickými zložkami, ktoré predstavujú zdravotné riziko. Prípadne vážny nedostatok výrobku, ktorý predstavuje riziko úrazu alebo iného ohrozenia zdravia. 

Ak si myslíte, že ste si kúpili nebezpečný výrobok, alebo máte výrobok, ktorý už označili ako nebezpečný, informujte o tom Slovenskú obchodnú inšpekciu cez online formulár.

Vrátenie nebezpečného výrobku 

V prípade, že ste si zakúpili výrobok, ktorý je klasifikovaný zodpovedným orgánom ako nebezpečný, môžete ho vrátiť výrobcovi, splnomocnenému zástupcovi, dovozcovi, distribútorovi alebo obchodníkovi, ktorý je Vám povinný do troch pracovných dní odo dňa prevzatia nebezpečného výrobku oznámiť spôsob výkonu spätného prevzatia nebezpečného výrobku. Hospodársky subjekt môže zvoliť opravu výrobku, vrátenie kúpnej ceny alebo výmenu výrobku za iný bezpečný výrobok rovnakého typu a aspoň rovnakej hodnoty a kvality, pričom výmena je podmienená Vaším výslovným súhlasom.

Pri vrátení nebezpečného výrobku nemusíte mať pôvodný obal a v prípade, ak nebezpečný výrobok vraciate výrobcovi, splnomocnenému zástupcovi alebo dovozcovi, nemusíte mať ani doklad o kúpe.

Ako spotrebiteľ máte právo nebezpečný výrobok vrátiť aj po uplynutí záručnej doby, na jeho vrátenie sa nevzťahujú podmienky reklamačného konania. V takomto prípade Vám neplynie žiadna lehota a právo na vrátenie nebezpečného výrobku si môžete uplatniť kedykoľvek.

V prípade akýchkoľvek otázok sa môžete obrátiť na príslušný orgán dohľadu, najmä na Slovenskú obchodnú inšpekciu prostredníctvom jej webstránky.

Upozornenie

Oznam o nebezpečnom výrobku sa nevzťahuje na ďalšie príbuzné modely či prevedenia.

Dôležité zákony

Dátum poslednej zmeny: 22. 9. 2023
Dátum zverejnenia: 26. 11. 2020

Zodpovednosť za obsah:

Slovenská obchodná inšpekcia
info@soi.sk

Lokalita

  • Slovensko