Ústredný portál verejnej správy

Povinná aktivácia e-schránok sa posúva na 1. 7. 2017

Dňa 7. 12. 2016 bola schválená novela zákona č. 305/2013 Z. z. o e-Governmente, ktorá prináša odklad povinnej aktivácie elektronických schránok právnických osôb zapísaných do obchodného registra na 1. júl 2017. Rozhodli tak poslanci Národnej rady Slovenskej republiky v skrátenom legislatívnom konaní.

Obchodné spoločnosti, ktoré si nestihli aktivovať svoje elektronické schránky pre komunikáciu so štátom, si tak budú môcť vyhradiť viac času na povinnú aktiváciu. Pôvodný termín 1. január 2017 sa mení na 1. júl 2017.

Blížiaci sa 1. január a nízke percento aktivovaných elektronických schránok obchodných spoločností viedlo podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho k vyhotoveniu návrhu o zmene konečného dátumu. Pellegriniho úrad návrh zdôvodnil takto: vzhľadom na skutočnosť, že napriek pôvodne trojročnej prechodnej lehote, posilneným kapacitám na strane Ministerstva vnútra SR a mediálnej kampani, je nárast počtu štatutárov právnických osôb zapísaných v obchodnom registri, ktorí majú elektronický občiansky preukaz s elektronickým čipom a bezpečnostným osobným kódom (eID), stále nedostatočný. 

Novelu zákona musí pred jej vstúpením do platnosti podpísať prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

(08. 12. 2016)

Zoznam oznamov

Archív oznamov