Ústredný portál verejnej správy

Podvodný e-mail v mene banky

Vážení používatelia,

Sekcia bezpečnosti Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES) upozorňuje na ďalší pokus o neoprávnené obohatenie sa podvodníkov na účet bežných ľudí. Tentokrát ide o podvodný e-mail, ktorý sa šíri v mene súkromnej spoločnosti mBank.

Upozorňujeme, aby ste nižšie uvedený e-mail neotvárali a za žiadnych okolností neposkytovali vaše osobné údaje, údaje o vašom účte v banke, či čísle platobnej karty. V prípade zneužitia týchto údajov môžete prísť o vaše finančné prostriedky.

Obsahom falošného e-mailu je text, ktorý navodzuje dojem, že sa do vášho bankového účtu niekto neoprávnene prihlásil (Obr. 1).

e-mail navodzujúci dojem neoprávneného prihlásenia
Obr. 1 - E-mail navodzujúci dojem neoprávneného prihlásenia

 

Po rozkliknutí odkazu  „kliknite tu“ sa zobrazí falošná webová stránka, ktorá neoprávnene vyzýva na zadanie vašich prihlasovacích údajov (Obr. 2).

Falošná webová stránka na zadanie prihlasovacích údajov
Obr. 2 - Falošná webová stránka na zadanie prihlasovacích údajov
 
 
Následne sa zobrazí okno na zadanie údajov z karty (meno držiteľa karty, číslo kreditnej karty, dátum exspirácie, CVC kód) a tiež telefón držiteľa karty (obr. 3).
 
Falošná webová stránka na zadanie údajov z karty
Obr. 3 - Webové okno na zadanie údajov z karty

 

Po vyplnení telefónneho čísla a nasledovnom overení sa zobrazí webová stránka, ktorá vyžaduje SMS kód (Obr. 4).

Falošná webová stránka vyžadujúca SMS kód

Obr. 4 - Falošná webová stránka vyžadujúca SMS kód

 

V momente, kedy príjemca falošného e-mailu zadá SMS kód, je už presmerovaný na oficiálnu stránku súkromnej spoločnosti mBank. Na pozadí sa zároveň útočník dostáva do vášho bankového účtu a manipuluje s vašimi financiami, zatiaľ čo si prezeráte oficiálnu web stránku banky.

(04. 11. 2021)

Zoznam oznamov

Archív oznamov