Ústredný portál verejnej správy

Biometrické eID už tento rok?

Vážení používatelia,
ak si potrebujete vybaviť nový občiansky preukaz (eID kartu), Ministerstvo vnútra SR odporúča počkať na nový typ s biometrickými údajmi. Ten by sa mohol začať vydávať, po legislatívnom schválení návrhu, už v decembri 2022.

Existuje praktický dôvod, prečo aj pri končiacej platnosti certifikácie „starých“ občianskych preukazoch vydaných do 20. júna 2021, ak je to možné, radšej vyčkať na biometrické eID.
V súčasnosti vydávané doklady majú platnosť kratšiu ako štandardných 10 rokov, len do 3. augusta 2031. Dôvodom je, že do augusta 2031 v zmysle európskeho práva musí každý občan disponovať biometrickou eID kartou.

Ide o nový typ eID karty, ktorý bude obsahovať jedinečné fyzické znaky, a to podobu tváre a odtlačky prstov a tiež aj bezkontaktný elektronický čip. Cestovné pasy s takýmito vlastnosťami Slovenská republika vydáva už viac ako 10 rokov.

Zároveň bude mať aj nový vizuál s najmodernejšími bezpečnostnými prvkami, ktoré minimalizujú riziko zneužitia pri strate či krádeži.

Ďalšie dôležité informácie nájdete na stránske Ministerstva vnútra SR, ktoré má celú agendu ohľadom vydávania občianskych preukazov v kompetencii.

(19. 10. 2022)

Zoznam oznamov

Archív oznamov