Ústredný portál verejnej správy

Ako prihlásiť dieťa cudzincov na vzdelávanie na základnej umeleckej škole?

Vzdelanie a šport

Na základnej umeleckej škole môžu žiaci rozvíjať svoje umelecké schopnosti a pripravovať sa na budúce štúdium v umeleckom odbore. V článku nájdete dôležité informácie o podmienkach prijatia a priebehu štúdia na ZUŠ týkajúce sa cudzincov.

Základné informácie o štúdiu na základnej umeleckej škole

Základná umelecká škola (ZUŠ) môže organizovať štúdium pre deti predškolského veku, žiakov základných a stredných škôl a dospelých. Zároveň poskytuje základné umelecké vzdelanie a pripravuje na štúdium odborov vzdelávania umeleckého zamerania v stredných školách, v konzervatóriách aj na vysokých školách s pedagogickým alebo umeleckým zameraním.

Základná umelecká škola organizuje:

  • prípravné štúdium,
  • základné štúdium,
  • štúdium s rozšíreným počtom vyučovacích hodín,
  • skrátené štúdium,
  • štúdium pre dospelých.

Vyučovanie prebieha individuálne a skupinovo. Počty žiakov v jednotlivých vyučovacích predmetoch určujú učebné plány. Riaditeľ školy prijíma do prípravného štúdia žiakov na základe posúdenia predpokladov na štúdium vo zvolenom umeleckom odbore. Po skončení prípravného štúdia nevzniká žiakovi nárok na prijatie do základného štúdia.

Do základného štúdia, skráteného štúdia a štúdia pre dospelých prijíma riaditeľ školy žiakov na základe výsledkov talentovej skúšky. Môže prijať aj nadaných žiakov, ktorí nedosiahli alebo prekročili vek odporúčaný v učebnom pláne umeleckého odboru alebo študijného zamerania.

Na posúdenie študijných predpokladov uchádzačov na štúdium zriaďuje riaditeľ školy trojčlennú prijímaciu komisiu a vymenúva jej členov. Na základe odporúčania prijímacej komisie môže uchádzačov, ktorí prekročili odporúčaný vek pre štúdium, zaradiť do vyššieho ako prvého ročníka. Do rozšíreného štúdia zaraďuje riaditeľ školy na návrh triedneho učiteľa žiakov, ktorí úspešne vykonali komisionálnu skúšku.

Stupne základného umeleckého vzdelávania a doklady o vzdelaní

Základné umelecké vzdelanie sa člení na:

  • primárne umelecké vzdelanie, ktoré žiak získa úspešným absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu pre prvú časť prvého stupňa základného štúdia ZUŠ. Dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie.
  • nižšie sekundárne umelecké vzdelanie, ktoré žiak získa úspešným absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu pre druhú časť prvého stupňa základného štúdia ZUŠ. Dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie.

Organizácia školského roka

Školský rok sa začína 1. septembra a končí 31. augusta nasledujúceho kalendárneho roka.  Všetky potrebné informácie o priebehu školského roka nájdete v sprievodcovi „Ako prihlásiť dieťa cudzincov na základnú školu“

V základných umeleckých školách nájdete hudobné, výtvarné, tanečné a literárno-dramatické odbory a odbory audiovizuálnej a multimediálnej tvorby. Jedna vyučovacia hodina trvá 45 minút. 

Vyučovacie hodiny sa môžu spájať alebo deliť. V hudobnom, výtvarnom a tanečnom odbore sa môžu do vyučovacieho bloku spojiť najviac tri hodiny, v literárno-dramatickom odbore vzdelávania najviac tri a pol hodiny.

Úhrada výdavkov na štúdium

Výšku mesačného príspevku na čiastočnú úhradu výdavkov na štúdium v základných umeleckých školách zriadených obcou alebo samosprávnym krajom určuje zriaďovateľ všeobecne záväzným nariadením.

Príspevok na čiastočnú úhradu výdavkov na štúdium v základných umeleckých školách sa neuhrádza, ak plnoletý žiak alebo zákonný zástupca neplnoletého žiaka o to písomne požiada a je členom domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi podľa osobitného predpisu. Odpustenie príspevku podľa prvej vety sa vzťahuje iba na štúdium jedného umeleckého odboru. Podmienky zníženia, zvýšenia alebo odpustenia príspevku určí zriaďovateľ; ak je zriaďovateľom obec alebo samosprávny kraj, podmienky zníženia, zvýšenia alebo odpustenia príspevku určí všeobecne záväzným nariadením.

Priebeh prijímania žiakov na štúdium

Podmienkou prijatia na základnú umeleckú školu je splnenie požadovaných predpokladov vo zvolenom umeleckom odbore. Podmienkou prijatia na základné štúdium a štúdium pre dospelých je úspešné vykonanie prijímacej (talentovej) skúšky vo zvolenom umeleckom odbore.

Dispozície žiakov a úroveň umeleckých schopností posudzuje trojčlenná prijímacia komisia. O prijatí uchádzača rozhoduje riaditeľ školy.

Prihláška na štúdium

Prihlášku na štúdium podávate v listinnej forme alebo elektronicky na formulári schválenom ministerstvom školstva.

Požadované údaje o uchádzačovi:

  • meno, priezvisko a rodné priezvisko,
  • dátum a miesto narodenia,
  • adresa trvalého pobytu alebo adresa miesta, kde sa dieťa alebo žiak obvykle zdržiava,
  • rodné číslo,
  • štátna príslušnosť,
  • národnosť.

Požadované údaje o zákonných zástupcoch dieťaťa alebo žiaka:

  • titul, meno a priezvisko, rodné priezvisko,
  • adresa bydliska a druh pobytu,
  • kontakt na účely komunikácie.

Termín a miesto konania prijímacích skúšok

Prijímacie skúšky sa konajú spravidla od 1. apríla do 15. júna.

Konkrétny termín a miesto konania vyhlasuje riaditeľ školy najmenej jeden mesiac vopred. Zároveň oznámi umelecké odbory a študijné zamerania, do ktorých sa môžu uchádzači prihlásiť. Rovnako oznámi aj termín a miesto zverejnenia výsledkov prijímacích skúšok. Cudzinci môžu požiadať o prijatie na štúdium v základnej umeleckej škole aj počas školského roka.

Na koho sa obrátiť v prípade ďalších otázok

Podrobnejšie informácie o postupe prihlásenia sa na štúdium v základnej umeleckej škole aj o samotnom štúdiu môže poskytnúť:

  • konkrétna základná umelecká škola,
  • príslušný školský úrad obce,
  • príslušný regionálny úrad školskej správy.

Vysvetľujúce zákony:

  1.  štúdium v základnej umeleckej škole – § 49 - 51,
  2.  prijímanie na štúdium v základnej umeleckej škole § 52.


Dátum poslednej zmeny: 28. 7. 2023
Dátum zverejnenia: 15. 10. 2020

Zodpovednosť za obsah:

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR
+421 2/59374111
info@minedu.sk

Lokalita

  • Slovensko