Ústredný portál verejnej správy

Lokality

Mapa krajov:

Banskobystrický kraj Košický kraj Prešovský kraj Žilinský kraj Trenčianský kraj Nitrianský kraj Trnavský kraj Bratislavský kraj

Abecedný zoznam lokalít:

A B C Č Ď E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú V Z Ž

 

Korytárky

Základné údaje
Obec leží v Slov. rudohorí v detvianskom podhorí Poľany. Chotár tvoria kryštalinikum a andezity. Ložisko kremeňa má mocnosť 5m. V okolí sú len malé plochy ihličnato-listnatého lesa.

Obec, ako jeden najstarších detvianskych lazov, vznikla odčlenením od Detvy v r. 1955 spolu s obcou Kriváň. Od nej sa oddelila v r. 1993.

V obci je novopostavený kat. kostol Panny Márie Karmelskej. Nachádzajú sa tu aj prícestné drevené a betonové kríže a kaplnka (Mláka).

Obyvateľstvo udržuje ľud. tradície a umenie. Každoročne sa v septembri koná regionálna prehliadka heligonkárov a 5. júla, na sv. Cyrila a Metoda, stretnutie s krivánčanmi na vrchu Mních na spoločnej slávnostnej omši, v júli celoslovenská prehliadka fujaristov a v septembri celoslovenská prehliadka heligonkárov. V obci je telefónny automat a autobusová zastávka.
M. č.: korytárky, zlatnô.

Na zobrazenie miesta na mape táto stránka využíva služby Google maps, preto ide o orientačné zobrazenie a nezodpovedáme za aktuálnosť tohto zobrazenia

Späť