Ústredný portál verejnej správy

Lokality

Mapa krajov:

Banskobystrický kraj Košický kraj Prešovský kraj Žilinský kraj Trenčianský kraj Nitrianský kraj Trnavský kraj Bratislavský kraj

Abecedný zoznam lokalít:

A B C Č Ď E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú V Z Ž

 

Nový Tekov

Základné údaje
Leží na východnom úpätí severnej časti Pohronskej pahorkatiny a na pravobrežnej nive Hrona. Osídlenie lokality dokladajú archeologické nálezy rímsko-barbarského sídliska a slovanský kostrový hrob z 9. stor. Obec sa vyvinula z predmestia stredovekého Starého Tekova, z trhových osád v podhradí hradu Tekov a to Štvrtku, písomne doloženého v r. 1320 (Chetuertekhel) a Soboty, doloženej v r. 1331 ((Zombothel). V r. 1331 dostali obyvatelia osád právo slobodne sa sťahovať do Starého Tekova. V r. 1338 patril Štvrtok panstvu Levice, v r. 1534 sa uvádza ako Malý Tekov. V r. 1663 ho zničili Turci. V 2. pol. 19. stor. tu statkári Schöllerovci zriadili žrebčín. K žrebčínu patrila osada Šándorhalma. Obyvatelia sa zaoberali prevažne poľnohosp.

Miestna časť Marušová sa spomína v r. 1407 (Marusfalva), patrila zemanom a opátstvu v Hronskom Beňadiku, v r. 1534 zemanom z Pialu, v 17. stor. časť rod. Hunyadyovcov, v r. 1725 kláštoru kamaldulov na Zobore. V r. 1938 - 45 bola obec pripojená k Maďarsku. Po r. 1945 boli občania maď národnosti vysídlení, obec dosídlili slov. obyv. K Novému Tekovu bola obec pripojená v r. 1968.

Barok. - klas. kostol Karola Boromejského z r. 1811 bol postavený na got. základoch. Klas. kostol (ev. ref.) pochádza z r. 1791. Klas. upravená kúria v Šándorhalme je zo zač. 19. stor.
M. č.: Marušová, Nový Tekov, Šándorhalma.

Na zobrazenie miesta na mape táto stránka využíva služby Google maps, preto ide o orientačné zobrazenie a nezodpovedáme za aktuálnosť tohto zobrazenia

Späť