Ústredný portál verejnej správy

Lokality

Mapa krajov:

Banskobystrický kraj Košický kraj Prešovský kraj Žilinský kraj Trenčianský kraj Nitrianský kraj Trnavský kraj Bratislavský kraj

Abecedný zoznam lokalít:

A B C Č Ď E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú V Z Ž

 

Podkriváň

Základné údaje
Obec leží v úzkej doline potoka Lučenčík na SV Javoria a Slov. rudohoria. Členitý chotár tvoria horniny veporského kryštalinika, andezity a ich tufity. Pri osade Dolná Bzová je scheelit. Listnaté lesy. Chránené lipy malolisté sú pri kostole z nich jedna, vo veku cez 100 rokov má výšku 21 m a obvod 320 cm.

Lokalita Trhanowa je zaznamenaná na mape Samuela Mikovíniho z r. 1736, ako obec z r. 1742 Trhanowa, Divin-Oroszi a v r. 1927 Podkriváň. Konávali sa tu trhy pod vrchom Mních. Obyv. sa zaoberali chovom oviec, dobytka, čiastočne povozníctvom a roľníctvom. Pôvodne v osadách Horná a Dolná Bzová boli sklárne, bol tu aj pivovar. Rím. kat. kaplanstvo vzniklo v r. 1787. Bol tu drevený kostol, ktorý vyhorel.

Rím. kat. klas. kostol sv. Martina biskupa a vyznávača je z r. 1803, kaplnka sv. Antona Paduánskeho z r. 1856. Na lazoch stoja zrubové domy. Obec bola známa tkaním plátna. Je tu pochovaný A. E. Timko (1843 - 1903) ľudovýchovný spisovateľ a učiteľ.

Obec má zdravotnícke služby, poštu, autobusové zastávky a železničná zastávka. Každoročne sa koná diaľkový turistický pochod Podkrivánska 60-ka. Trasa má dĺžky 25 km, 35 km a 60 km pre rôzne kategórie.
M. č.: Bukovinka, Dolná Bzová, Ivanišovo, Podkriváň, Zubria.

Na zobrazenie miesta na mape táto stránka využíva služby Google maps, preto ide o orientačné zobrazenie a nezodpovedáme za aktuálnosť tohto zobrazenia

Späť