Ústredný portál verejnej správy

Lokality

Mapa krajov:

Banskobystrický kraj Košický kraj Prešovský kraj Žilinský kraj Trenčianský kraj Nitrianský kraj Trnavský kraj Bratislavský kraj

Abecedný zoznam lokalít:

A B C Č Ď E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú V Z Ž

 

Zemianske Podhradie

Základné údaje
Našli sa tu bohaté archeolog. nálezy, v časti Rolincová mohutné hradisko z doby hallštattskej. Prvá písomná zmienka z r. 1397 (Podhrad) ako príslušenstvo hradu Beckov. R. 1622 rozdelené Zemianske Podhradie na časť zemiansku a poddanskú. Zlúčili sa až v r. 1848. Boli tam 3 mlyny na múku, mýtnica, teheľňa, píla, 4 pálenice.

V obci pôsobil v službách Alexandra Príleského Pavel Doležal (1700 - 1778) - autor diela Grammatica Slavico - Bohemica (1746), narodil sa tu L. Paulíny (1815 - 1906) - ev. farár, spisovateľ, ktorý napísal 4 - zv. dielo Dejiny superintendencie nitrianskej. Rozvoju obce pomohol rodák Ľ. V. Rizner (1849 - 1913) - kňaz, učiteľ, zakladateľ slov. nár. bibliografie. V obci pôsobil ev. farár J. Ľ. Holuby (1836 - 1923) - zaujímal sa o archeológiu, národopis, ako botanik získal svetové meno, r. 1922 dostal za vedecké zásluhy čestný doktorát Pražskej univerzity.

V Podhradí zomrel Ž. Paulíny (1750 - 1831) - básnik, ev. kňaz. Za svojím bratom S. Štúrom (1818 - 1861) často chodieval do Podhradia Ľ. Štúr, ktorý sa tam zoznámil s Adelou Ostrolúckou, navštevujúcou svojho strýka Gustáva Ostrolúckeho. Kaštieľ Ostrolúckych, pôvodne renesančný dvojvežový objekt zo 17. stor. postavený Príleskovcami. Prešiel viacerými stavebnými úpravami, klasicistická prestavba s vložením mohutného stlporadia mu vtlačila monumentálny ráz. Posledným majiteľom kaštieľa a rozsiahlych pozemkov v doline bol veľkostatkár Gejza Ostrolúcky, synovec Adely Ostrolúckej.

Pri kaštieli chránený park o rozlohe 3,3 ha. Dnes je v kaštieli Ústav sociálneho zabezpečenia pre ženy. Ev. kostol a. v. klasicistický (empirický) z r. 1785 - 1801. Údajne ho projektovala Estera Rothütz, rodená Príleská. Kostol je unikátnou stavebno - kultúrnou pamiatkou svojho druhu v celej strednej Európe. Od r. 1993 je sprístupnený pamätný dom Holuby - Rizner s expozíciou venovanou osobnostiam a histórii obce. Za kostolom na cintoríne hroby Ostrolúckych a Samuela Štúra.

V obci sa nachádza Zemiansko - podhradský kras, v ňom jaskyňa Landrovec. Prekrásna okolitá príroda ponúka raj turistom, cykloturistom, za obcou je rekreačné zariadenie Lovichovec s lyžiarskym vlekom a možnosťou celoročného ubytovania.

Na zobrazenie miesta na mape táto stránka využíva služby Google maps, preto ide o orientačné zobrazenie a nezodpovedáme za aktuálnosť tohto zobrazenia

Späť