Ústredný portál verejnej správy

Lokality

Mapa krajov:

Banskobystrický kraj Košický kraj Prešovský kraj Žilinský kraj Trenčianský kraj Nitrianský kraj Trnavský kraj Bratislavský kraj

Abecedný zoznam lokalít:

A B C Č Ď E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú V Z Ž

 

Košice - Pereš

Pereš

Pereš patrí medzi najmladšie mestské časti Košíc. Nachádza sa na juhozápadnej strane mesta, nájdete ho, pokiaľ idete výpadovkou smerom na VSŽ po pravej strane cesty. I keď ide o veľmi mladú a niekedy samostatnú obec, má zaujímajú históriu.
Vlastníkom pôvodne lesných pozemkov, na ktorých sa dnešný Pereš nachádza, bola istá Alžbeta Hervayová z Lorinčíka. Dňa 2. 3. 1937 požiadala Krajinský úrad v Bratislave, aby tieto lesné pozemky mohla premeniť na ovocné sady. Dostala súhlas, avšak už 22. mája 1937 pán Jarolím Holešovský a 37 spoločníkov, ktorí od Alžbety Hervayovej pozemky odkúpili, žiadali Okresný úrad v Košiciach, aby ma danom mieste mohli začať so stavbou novej obce. Dňa 3. júla 1938 vydal príslušný okresný úrad súhlas a začalo sa s výstavbou. Na svete bol jej prvý územný plán, podľa ktorého mal pozemok ku každému domu rozlohu 38 árov (teraz v priemere 18 árov). Veľké záhrady oddeľovali cesty stavané do pravého uhla. Pôvodne sa počítalo aj s centrálnym námestím, na jeho reliazáciu však nikdy nedošlo, pretože v čase ČSSR tieto pozemky boli rozdelené záhradkárom.
3. júl obyvatelia Pereša pokladajú za deň svojho založenia, takže najbližší víkend tomuto dátumu sa tu každoročne konajú obecné oslavy.
V roku 1990, v čase konštitúcie samosprávnych orgánov, mal Pereš 609 obyvateľov. V septembri 2000 už 871 obyvateľov a terajšie aktivity nasvedčujú tomu, že v roku 2002 tu bude bývať vyše tisíc obyvateľov. Územný plán mestskej časti umožňuje, aby tu žilo až 5 000 obyvateľov. Od roku 1997 do roku 2000 sa tu vydalo vyše 90 stavebných povolení a mestská časť je charakteristická budovaním veľkého počtu nových rodinných domov so záhradami. Výhody bývania: cez obytnú časť Pereša nevedie výpadovka, je tu tichý a pokojný život takmer vidieckeho charakteru.

Na zobrazenie miesta na mape táto stránka využíva služby Google maps, preto ide o orientačné zobrazenie a nezodpovedáme za aktuálnosť tohto zobrazenia

Späť