Ústredný portál verejnej správy

Lokality

Mapa krajov:

Banskobystrický kraj Košický kraj Prešovský kraj Žilinský kraj Trenčianský kraj Nitrianský kraj Trnavský kraj Bratislavský kraj

Abecedný zoznam lokalít:

A B C Č Ď E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú V Z Ž

 

Veľké Držkovce

Základné údaje
Obec vznikla zlúčením Čuklasoviec, Dolných a Horných Držkoviec v r. 1976. Leží v Z časti bánovského výbežku Nitrianskej sprašovej pahorkatiny a na strednom toku potoka Inovec. Od r. 2000 sa do mikroregionu "Považský Inovec" so sídlom vo Veľkých Držkovciach, združili obce Veľké Držkovce, Malá Hradná, Ruskovce, Cimenná.

Dolné Držkovce sa spomínajú už v r. 1232 ako osada Filipa. Obyv. sa zaoberali poľnohosp. Narodil sa tu národovec, publicista, právnik Ľ. Dohnány a jeho brat spisovateľ, prekladateľ, redaktor M. Dohnány. Stojí tu Kostol sv. Cyrila a Metoda (1931).

Horné Držkovce sa spomínajú tiež v r. 1400 ako Dersk. Vyvíjala sa ako zemianska obec rodiny Držkovcovcov a ich dedičov. V 17. a 18. stor. sa zaoberali hrnčiarstvom. K významným osobnostiam, ktoré sa narodili vo Veľkých Držkovciach patril i nitriansky arcibiskup Dr. Karol Kmeťko. Vo Horných Držkovciach sa nachádza kaplnka (1900).

Čuklasovce boli kuriálnou dedinou zemianskeho Rodu Čuklasovských, spomínajú sa v r. 1352 ako Chuklaz.
M. č.: Čuklasovce, Dolné Držkovce, Horné Držkovce.

Na zobrazenie miesta na mape táto stránka využíva služby Google maps, preto ide o orientačné zobrazenie a nezodpovedáme za aktuálnosť tohto zobrazenia

Späť