Ústredný portál verejnej správy

Lokality

Mapa krajov:

Banskobystrický kraj Košický kraj Prešovský kraj Žilinský kraj Trenčianský kraj Nitrianský kraj Trnavský kraj Bratislavský kraj

Abecedný zoznam lokalít:

A B C Č Ď E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú V Z Ž

 

Klokoč

Základné údaje
Obec leží v podhorí Javoria. Chotár tvoria pyroxenické andezity a ich pyroklastiká. Ťažila sa tu síra a pyrit. Prírodný útvar v pieskovni. Je tu 7 min. prameňov napr. Polon, u Jašov, pri Motoreste Matúš a i. Chotár je odlesnený s poľnou zverou.

Prvá zmienka o lazoch je z r. 1573. Vznikla ako laznícka osada v r. 1786. Vtedy patrila Vígľašskému panstvu. V r. 1808 sa nazýva Klokocsch, maď. Hegykút. Obyv. sa zaoberalo poľnohosp., chovom dobytka a oviec a prácou v lesoch.

Rím. kat. kostol Nepoškvrneného Srdca Panny Márie Fatimskej bol pôvodne domom smútku. Zvonica je z 18. stor. so zvonom z r. 1767. Kaplnka (Zlazovci).

V obci je ZŠ, knižnica, z ľudová architektúry sa zachovala drevenica v osade Sliackovci pri prameni Polon, je kultúrnou pamiatkou. Obec v rámci ponúkaných rekreačných aktivít prevádzkuje lyžiarske vleky. Agrodružstvo. Čerpacia stanica Jurki. Pošta, autobusové zastávky.
M. č.: jašov vrch, klokoč.

Na zobrazenie miesta na mape táto stránka využíva služby Google maps, preto ide o orientačné zobrazenie a nezodpovedáme za aktuálnosť tohto zobrazenia

Späť