Ústredný portál verejnej správy

Lokality

Mapa krajov:

Banskobystrický kraj Košický kraj Prešovský kraj Žilinský kraj Trenčianský kraj Nitrianský kraj Trnavský kraj Bratislavský kraj

Abecedný zoznam lokalít:

A B C Č Ď E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú V Z Ž

 

Skalité

Základné údaje
Leží v západnej časti Slovenských Beskýd pri štátnej hranici s Poľskou republikou. Reliéf obce je hornatý s nadmorskou výškou od 495 do 866 m.n.m. , pretkaný vodnými tokmi, ktoré v katastri obce pramenia. Hranica obce s Poľskou republikou tvorí Baltskú a Čiernomorskú rozvodnicu. Súvislejšie lesy lemujú len jej severnú a južnú časť katastra.

Obec vznikla v prvej polovici 17. storočia. Písomne doložená je v roku 1648. Patrila strečnianskemu panstvu. V roku 1662 tu bolo 42 sedliackych usadlostí a 32 podželiarov. Obyvatelia sa zaoberali prácou v lesoch a chovom oviec. V roku 1850 v obci žilo 2199 slovenských katolíckych a 6 židovských obyvateľov. V rokoch 1803 sa časť obyvateľov vysťahovala na Bukovinu (Ukrajinsko-rumunské územie). Fara bola zriadená v roku 1749, kedy bol na mieste dreveného postavený aj kostol sv. Jána Krstiteľa .
Dnešný kostol zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi bol vysvätený v roku 1801. K významným sakrálnym stavbám patrí kalvária Sedembolestnej Panny Márie - sedem kaplniek okolo kostola a kaplnka Povýšenia kríža na Kudlove.

V roku 1884 bola otvorená prevádzka na železničnej trati Čadca-Skalité-Zwardoň. Od októbra 1938 do septembra 1939 bola časť obce po železničnú trať a v časti Serafinov i za ňou obsadená poľským vojskom.

V roku 1992 bol otvorený železničný hraničný priechod a v r. 1995 i cestný do Poľska.V r. 1998 - 2002 bola obec plynofikovaná.
V časti Skalité - Serafínov na hranici s Poľskom sa nachádza SKI AREÁL Serafínov - so 4 lyžiarskymi vlekmi s prepravnou kapacitou 2600 osôb/hod. V r. 2003 sa začalo s výstavbou veterného parku. V súčasnosti sú postavené 4 veterné turbíny.

Charakteristickou črtou obyvateľov je používanie goralského nárečia - podobného s nárečím s Ďalších obciach na slovensko-poľskej hranici.

Na zobrazenie miesta na mape táto stránka využíva služby Google maps, preto ide o orientačné zobrazenie a nezodpovedáme za aktuálnosť tohto zobrazenia

Späť