Ústredný portál verejnej správy

Lokality

Mapa krajov:

Banskobystrický kraj Košický kraj Prešovský kraj Žilinský kraj Trenčianský kraj Nitrianský kraj Trnavský kraj Bratislavský kraj

Abecedný zoznam lokalít:

A B C Č Ď E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú V Z Ž

 

Krná

Základné údaje
Obec leží v J časti Veporského Slov. rudohoria v doline potoká Krná. Chotár tvoria žuly a kryštalické bridlice. V okolí sú listnaté lesy. V gaštanici je asi 20 stromov gaštana jedlého, z ktorých jeden má obvod kmeňa 305 cm. Pramenia tu potoky Krná, Misárka, Pod Košariská a Predneklenský. V obci je umiestnená zrážkomerná stanica. V oblasti lazov sa vyskytuje vretenica obyčajná.

Prvá pís. zmienka je z r. 1436, 1573 - Korna Lehota, patrila Fiľakovskému panstvu. Obyvatelia sa zaoberali chovom oviec, výrobou dreveného riadu a ovocinárstvom. Preslávili sa aj ako lovci medveďov.

Zvýznamných stavieb minulosti je tu panská kúria z r. 1820, postavená na mieste renes. kúrie zo 17. stor. a ev. a. v. kostol z r. 1905 - 07. Dostupnosť obce je autobusmi.

Na zobrazenie miesta na mape táto stránka využíva služby Google maps, preto ide o orientačné zobrazenie a nezodpovedáme za aktuálnosť tohto zobrazenia

Späť