Ústredný portál verejnej správy

Lokality

Mapa krajov:

Banskobystrický kraj Košický kraj Prešovský kraj Žilinský kraj Trenčianský kraj Nitrianský kraj Trnavský kraj Bratislavský kraj

Abecedný zoznam lokalít:

A B C Č Ď E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú V Z Ž

 

Stará Huta

Základné údaje
Obec leží v pohorí Javoria, pramení tu Starohutiansky potok a Moča. Chotár tvoria pyroxenické andezity. V mineráloch napr. granáty (červenooranžové), opály (jasne zelené). V lesoch prevláda smrek, jedľa, buk.

Pri sklárni postavenej v r. 1699 vznikla v r. 1714 osada Hutta. Obec bola kolonizovaná v 1. pol. 18. stor. a mala početné kopanice. Bola tu tradícia maľovania na sklo. V r. 1808 sa nazývala Diwínska Huť (Stará Huť, či maď. Ó huta). Huta zanikla koncom 19. stor. Obyv. sa zaoberali poľnohosp. a chovom dobytka. Z pamiatok treba spomenúť bar.-klas. kostol P. Márie z r. 1804 - 1818 bol v19. stor. prestavaný. V Sliačskej Podpoľane je zvonička z 19. stor.

V obci je knižnica a zachovaná je aj ľudová architektúra. Každoročne v septembri sa tu koná Hutárska hostina. Obec má poštové stredisko, autobusové zastávky.
M. č.: Sliačska Podpoľana, Stará Huta.

Na zobrazenie miesta na mape táto stránka využíva služby Google maps, preto ide o orientačné zobrazenie a nezodpovedáme za aktuálnosť tohto zobrazenia

Späť