Ústredný portál verejnej správy

Lokality

Mapa krajov:

Banskobystrický kraj Košický kraj Prešovský kraj Žilinský kraj Trenčianský kraj Nitrianský kraj Trnavský kraj Bratislavský kraj

Abecedný zoznam lokalít:

A B C Č Ď E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú V Z Ž

 

Buková

Základné údaje
Leží uprostred Malých Karpát. Obec bola osídlená už v neolite, nálezy eneolitické a halštatské, mohylník stredodunajskej mohylovej kultúry zo staršej doby bronzovej taktiež poukazujú na bohatú históriu. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z r. 1256, keď patrila hradu Ostrý Kameň, ktorý bol postavený ako pohraničný strážny hrad na tzv. českej ceste v 13. stor. a stal sa sídlom panstva Ostrý Kameň. V stredoveku obyvatelia Bukovej konali strážnu službu na ceste z Čiech do Uhorska cez Malé Karpaty a mali isté výsady. Do r. 1752 sa tu vyberalo mýto (neskôr preložené do Moravského Jána). V roku 1366 kráľ daroval hrad Mi­ku­lášovi Séčimu, 1394 Stiborovi zo Stiboríc, od pol. 15. stor. patril grófom z Pezinka a Sv. Jura. Za Rákócziho povstania bol poškodený a spustol. Sídlo panstva sa presťahovalo do Moravského Jána.

V roku 1715 mala obec dva mlyny, výsek a 27 daňovníkov, r. 1828 147 domov a 488 obyvateľov. Zaoberali sa poľnohosp. V bohatom revíre postavili Zichyovci v roku 1900 poľovnícky kaštieľ v júni r. 2001 úplne vyhorel. V obci je ka­me­ňo­lom a v 70. r. bola v prevádzke aj vápenka.

Z r. 1788 pochádza rím. kat. neskoroba­rokový kostol Navštívenia Panny Márie postavený na mieste star­šieho. V pečati Bu­kovej je kľačiaca svätica, vpravo kríž, vľavo holubica pod ňou troj­uhol­ník - symbol Naj­svätejšej Trojice.

Na zobrazenie miesta na mape táto stránka využíva služby Google maps, preto ide o orientačné zobrazenie a nezodpovedáme za aktuálnosť tohto zobrazenia

Späť