Ústredný portál verejnej správy

Lokality

Mapa krajov:

Banskobystrický kraj Košický kraj Prešovský kraj Žilinský kraj Trenčianský kraj Nitrianský kraj Trnavský kraj Bratislavský kraj

Abecedný zoznam lokalít:

A B C Č Ď E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú V Z Ž

 

Košice - Lunik IX

Lunik IX

Mestská časť bola pôvodne projektovaná ako sídlisko, ktoré, podľa vyjadrenia starostu Jozefa Šanu, mali obývať predovšetkým vojaci, policajti a Rómovia. Čiže socialistické sídlisko typu ABC (armáda, bezpečnosť, cigáni). Pretože v bezprostrednej blízkosti obývaných blokov sa nachádza rozľahlá skládka tuhého odpadu, zložky A a B sa tu odmietali sťahovať, resp. darilo sa to len v menšej miere, ako bol predpoklad a zložka C sa niekoľkonásobne viac koncetrovala. Už v rokoch 1981 - 1989 to bolo sídlisko s vysokou koncentráciou Rómov, z približne 2000 obyvateľov tvorili asi polovicu.
V roku 1990 - v čase konštitúcie samosprávnych orgánov, sa starostom Lunika IX (už ako mestkej časti) stal Alexander Weber, ktorý tento post zastával do roku 1998. V roku 1995 však mestské zastupiteľstvo v Košiciach vytvorilo koncepciu pre životné podmienky neplatičov, neprispôsobivých a obyvateľov protiprávne obsadených bytov. Ich budúcim domovom sa mal stať práve Lunik IX s tým, že odtiaľ budú postupne vysťahované bezproblémové rodiny, ktoré o to požiadajú. Realizácia tohto plánu stále prebieha, zvyšuje sa hlavne tlak rodín, ktoré svojimi opakovanými prostestami upozornili na sľuby, týkajúce sa vysťahovania z Lunika do iných mestských častí, ak sa tu bude koncentrovať vyšší počet neprispôsobivých občanov.
Mestská časť Lunik IX má jednu základnú školu s kapacitou 300 žiakov, ktorú v súčasnosti navštevuje asi 650 detí. Podľa nového projektu sa má rozšíriť o ďalších 24 tried, telocvičňu a bazén. Chýbajú však peniaze. Nachádza sa tu aj materská škola, ktorú navštevuje 80 až 100 detí.

Na zobrazenie miesta na mape táto stránka využíva služby Google maps, preto ide o orientačné zobrazenie a nezodpovedáme za aktuálnosť tohto zobrazenia

Späť