Ústredný portál verejnej správy

Lokality

Mapa krajov:

Banskobystrický kraj Košický kraj Prešovský kraj Žilinský kraj Trenčianský kraj Nitrianský kraj Trnavský kraj Bratislavský kraj

Abecedný zoznam lokalít:

A B C Č Ď E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú V Z Ž

 

Červený Kláštor

Základné údaje
Nachádza sa na pravom brehu Dunajca a na severozápadných svahoch Pienin. Je najvýznamnejším turistickým strediskom Zamaguria. Archeologické nálezy potvrdzujú osídlenie už v mladšej dobe bronzovej. V roku 1319 magister Kokoš daroval obec Lechnicu mníchom zo Skaly útočišťa (Kláštorisko v Slovenskom raji), aby si v blízkej Doline sv. Antona postavili kartuziánsky kláštor. Spočiatku ho označovali ako Lechnický kláštor, no keďže kláštor mal červenú strechu, začali ho nazývať Červeným. Pri ňom vyrástla dedina, ktorý sa spomína v roku 1344 pod názvom Uyvagas (Nová Ves). V roku 1360 začali stavať kláštorný kostol. V roku 1431 ho vyplienili husiti. V roku 1563 dal kráľ Ferdinand I. kláštor zrušiť. V jeho blízkosti bol majer, ktorý sa spomína v r. 1568. Po r. 1785 sa v ňom usadili nemeckí kolinisti, ktorí založili osadu Podlechnica (Nižné Šváby). Obec mala názvy Alsólehnic (1863); Nižné Šváby a v roku 1948 Červený Kláštor. Súčasná obec vznikla v roku 1948 zlúčením Červeného Kláštora, Nižných Švábov a kúpeľov Smerdžonka.

Zobce vynikol fráter Cyprián (1724 - 1775) z Červeného Kláštora, ktorý vytvoril dnes už veľmi vzácny herbár s 272 rastlinami. Národnou kultúrnou pamiatkou je kláštorný komplex reštaurovaný v rokoch 1956-1966. Najvzácnejší je gotický kostol sv. Antona z konca 14. storočia, barokovo prestavaný. Zo severnej strany sa tu nachádzajú kláštorné budovy. V objekte bývalého kláštora sa nachádza múzeum. V roku 1972 boli za chránený areál vyhlásené Pieninské lipy a v roku 1967 bol za národnú prírodnú rezerváciu vyhlásený Prielom Dunajca. Prírodnou pamiatkou je Prielom Lesnického potoka - Kače. V blízkosti sa nachádza národná prírodná rezervácia Haligovské skaly s národnou prírodnou pamiatkou - jaskyňou Aksamitkou.

Nachádza sa tu pošta, materská škola a Škola v prírode mesta Bratislavy, obecná knižnica, Združenie pre rozvoj regiónu Pienin a Zamaguria. Medzi pravidelné podujatia patria Zamagurské folklórne slávnosti a otvorenie letnej turistickej sezóny v Pieninách.

Na zobrazenie miesta na mape táto stránka využíva služby Google maps, preto ide o orientačné zobrazenie a nezodpovedáme za aktuálnosť tohto zobrazenia

Späť