Ústredný portál verejnej správy

Lokality

Mapa krajov:

Banskobystrický kraj Košický kraj Prešovský kraj Žilinský kraj Trenčianský kraj Nitrianský kraj Trnavský kraj Bratislavský kraj

Abecedný zoznam lokalít:

A B C Č Ď E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú V Z Ž

 

Dubová

Základné údaje

Obec leží na východnom úpätí Malých Karpát. Prvá písomná zmienka o obci je z 1.2. 1287 v darovacej listine kráľa Ladislava IV. Kumána. Obec bola založená podomovými kupcami na brehu potoka Žlabka.
Od 16. storočia patrila obec k hradnému panstvu Červený kameň. Po tureckých nájazdoch sa tu usadili chorvátski kolonisti. Títo však odišli a obec ostala bez osídlenia. V roku 1590, pričinením grófa Mikuláša Pálffyho bola znovu osídlená. Obec bola od začiatku známa svojimi vínami, vraj najlepšími v červenokamenskom panstve. Obyvatelia sa okrem vinohradníctva zaoberali aj pálením vápna, dreveného uhlia a vyrábaním štekov (drevených kolov).
V obci sa nachádza socha sv. Jána Nepomuckého z konca 18. storočia, kríž na začiatku obce z roku 1894 a rímskokatolícky kostol z roku 1907, ktorý je zasvätený Ružencovej Panne Márii.
V súčasnosti má obec cca 850 obyvateľov. Pôsobí tu Kresťanská spevácka skupina CREDO, Folklórna skupina LIPKA, Cech roduverných Dubovaniek. Pretrváva tu naďalej tradícia známych trakovických výšiviek. K obľúbeným športovým aktivitám patrí futbal a tradičné cyklistické preteky.
V krásnom prostredí Malých Karpát ponúkajú svoje služby v katastri obce chaty a rekreačné zariadenia - Chata Fúgelka, Chata Kukla, Rekreačné zariadenie Hydrostav a Chata Rilla.
Obec je súčasťou Malokarpatskej vínnej cesty a nadväzuje tým na vinársky odkaz minulosti - tradične dobrých dubovských vín.

Na zobrazenie miesta na mape táto stránka využíva služby Google maps, preto ide o orientačné zobrazenie a nezodpovedáme za aktuálnosť tohto zobrazenia

Späť