Ústredný portál verejnej správy

Lokality

Mapa krajov:

Banskobystrický kraj Košický kraj Prešovský kraj Žilinský kraj Trenčianský kraj Nitrianský kraj Trnavský kraj Bratislavský kraj

Abecedný zoznam lokalít:

A B C Č Ď E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú V Z Ž

 

Štiavnik

Základné údaje
Leží v Javorníkoch, v doline Štiavnika. Nesúvislý lesný porast je po celom chotári, odlesnené je len okolie obce. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z r. 1417 (Krebrenova Lehota v chotári obce sa spomína v r. 1339 pri zmene jej zákupného richtára Petra Fodora). Pre obec bola typická valašská a kopaničiarska kolonizácia. Patrila panstvu Považská Bystrica, ktoré dalo v obci postaviť desať mlynov, pílu a dielne na výrobu čiernej potaše. V r. 1598 mala obec 44 domov. Zaoberali sa najmä poľnohosp., lesným hospodárstvom, drotárstvom. Zo staršej zástavby sa zachovalo niekoľko zrubových domov so sedlovými strechami, štítom, kabrincom a podlomenicou pod šindľom. Medzi pamiatky obce patrí kostol sv. Františka z Assisi, obnovený v r. 1771 na staršom základe. Kostol má predstavanú vežu, na vstupnom portáli letopočet 1771.

Obec má prírodné podmienky pre rozvoj turistiky. Pre milovníkov zjazdového lyžovania slúži lyžiarsky vlek. Pripravuje sa vyznačenie cyklotrás v chotári obce, mnohí turisti však plne využívajú pešie turistické trasy, Zo Štiavnika možno absolvovať výstup na Veľký Javorník (1 071 m n. m.). Cez Kykulu alebo cez sedlo Butorky (982 m n. m.) je možné prejsť do rekreačného strediska Kasárne, odkiaľ vedie cesta na rázcestie pod Vrchom Veľký Javorník.

V obci sa zachovali viaceré zvyky z výročného zvykoslovia, chodenie kupcov na Božie narodenie (1. sviatok vianočný), kurinej baby na Silvestra a podobne.
M. č.: Čierne, Predjastrabie, Štiavnik, Višňové.

Na zobrazenie miesta na mape táto stránka využíva služby Google maps, preto ide o orientačné zobrazenie a nezodpovedáme za aktuálnosť tohto zobrazenia

Späť