Ústredný portál verejnej správy

Informácie o obci

mapa

Čierna nad Tisou

Geografia
Leží v JV časti Východoslovenskej nížiny v nadm. výške okolo 101 m. Chotár sa rozprestiera v nadm. výške 100 až 103 m. Prevládajú nivné pôdy na pieskových presypoch mačinové, na zvetralinách pevných hornín sú hnedé pôdy. Priemerná ročná teplota je 9 °C, priemerný ročný úhrn zrážok dosahuje 650 mm.
História
V r. 1947 začala výstavba železničnej prekládkovej stanice v chotári dediny Čierna zo Sov. zväzu do Československa. S rastom výmeny tovarov medzi oboma štátmi vzrástol hospodársky význam prekládkovej stanice. Okolo stanice sa postupne vybudovali sídliskové časti. Obec nadobudla štatút mesta. Sídlili v ňom pobočky významných vývozných a obchodných spoločností.

V r. 1961 mala Čierna nad Tisou 1704 obyv., v r. 1970 už 2238 obyv. Pracovali v miestnych podnikoch dopravy a zahraničného obchodu.
Demografia
Podľa posledného sčítania obyv. v r. 2001 žije v Čiernej nad Tisou 4645 ľudí. Prevahu majú so 60,1 % obyvatelia maďarskej národnosti, podiel Slovákov je 33,5 %. Táto národnostná štruktúra sa premieta aj do rozdelenia obyvateľstva podľa náboženského vyznania, kde je vysoký podiel reformovaných evanjelikov (20 %), 47 % rímskokatolíkov a 18 % gréckokatolíkov.

V predproduktívnom veku je 22,3 %, v produktívnom 68,6 % a v poproduktívnom veku 8,8 % obyv., čo je priaznivá demografická situácia. Ekonomicky aktívnych je 44,7 % občanov mesta, naopak nezamestnaných je 31 %. V meste je veľmi málo vysokoškolsky vzdelaných ľudí (3 %), väčšina je absolventov učňovských a stredných odborných škôl s maturitou (12,2 %, resp. 11,7 %).
Hospodárstvo
Z hľadiska infraštruktúry mesto patrí medzi osídlenia s najširším technickým vybavením. V meste je minimálna koncentrácia priemyselných aktivít súvisiacich so súčasnou recesiou hospodárstva. Na pohraničnom priechode Čierna nad Tisou - Čop sa stretávajú dva rôzne rozchody koľají, a to normálny rozchod 1435 mm a široký rozchod 1520 mm. Veľkým dopravným komplexom medzinárodného významu je železničná prekládková stanica, cez ktorú prechádza rozhodujúca časť surovín, materiálov a tovarov medzi Ukrajinou a Slovenskom.

Okrem toho v meste existujú ďalšie kapacity obslužnej činnosti súvisiace s prekládkovou stanicou. Sídli tu prekládkové centrum a riaditeľstvo Colného úradu. Vnútroštátne a medzinárodné zasielateľstvo a prepravu zabezpečujú mnohé firmy.
Rozvojové plány
V súčasnosti sa pripravujú investičné akcie na modernizáciu a obnovu technických zariadení strojového parku. Bola postavená nová čistiareň odpadových vôd ako ochrana vodných zdrojov Boťany pred negatívnymi vplyvmi prevádzkovej činnosti železničnej stanice Čierna nad Tisou na životné prostredie.
Späť