Ústredný portál verejnej správy

Informácie o obci

mapa

Hriňová

Geografia
Leží v úzkej doline Slatiny v JZ časti veporského Slov. rudohoria a na svahoch Poľany. Chotár tvoria žulové horniny, andezity a ich tufy. Potoky Biela Voda, Slanec, Sučí potok. Na rieke Slatina je postavená Hriňovská vodná nádrž zaberajúca plochu 48 ha. Slúži ako zásobáreň pitnej vody okolitých regiónov. Poľana (1458 m n. m.) je najväčšia vyhasnutá sopka na Slovensku, stratovulkán (13 - 15 mil. rokov). Kóta Hrb (1255 m) je geografickým stredom Slovenska.

CHKO svetová biosferická rezervácia UNESCO, vyhlásená v roku 1990 sa rozprestiera na ploche 20360 ha. Vyskytuje sa tu 1220 druhov rastlín. V chránenej poľovnej oblasti sa vyskytuje medveď, rys, jelenia zver, poľovné vtáctvo a i. Do katastrálneho územia mesta patria NPR (národná prírodná rezervácia) Zadná Poľana, Pod Dudášom, Mačinová, Kopa a Habáňovo, prírodná pamiatka Melichova skala a i. Sú tu bralá, skalné steny, vodopády (napr. Bystré 18 m), jaskyne, ihličnaté a zmiešané lesy. Chránený strom Baťkova lipa na samote Šulekov vrch má viac ako 300 rokov.
História
Nález 14 rímskych mincí z 2. stor. n. l. na brehu riečky Slatiny. Hriňová sa vyvíjala ako súčasť Detvy od 18. stor., úplne sa osamostatnila až v r. 1890. Obec bola oslobodená 12. 2. 1945, padlo tu 120 sov., 187 nem. vojakov. V centre mesta i na Poľane sú pamätníky SNP. Mestom sa stala Hriňová v r. 1989, s mestkým znakom - postava fujaristu v ľudovom odeve.
Demografia
Obyv. sa zaoberali poľnohospodárstvom a chovom oviec. Sklárska výroba (1803 - 1914 brúsené a farbené sklo). Spracovaním dreva (bola tu úzkokoľajka železnica z Perísk a Studenej jamy do Kriváňa).
Hospodárstvo
V súčasnosti Hriňovské strojárne a. s., Tepelné hospodárstvo. Hriňovská mliekáreň a pekáreň, Hydrex, IQM, ROVEN, PKM, KNK Nako. Svojpomocné družstvo jednotlivo hosp. roľníkov. Ubytovania, stravovanie, zmenáreň. Koná sa tu Petropavlovský jarmok a Furmanská súťaž ťažných koní.
Pamätihodnosti
Katolícky kostol sv. Petra a Pavla v Hriňovej (1947), Na Raticovom vrchu stojí novopostavený kostol Panny Márie Fatimskej (kde sa konajú púte) a v časti Krivec I. je kostol Nanebovzatia P.Márie, v osadách staršie kaplnky (napr. Biele Vody) a zvonice.
Kultúra
V Hriňovej pôsobí Rád menších bratov Kapucínov, sú tu 2 knižnice (jedna s cirkevnou lit.), 2 ZŠ, Detský domov, Mestské kultúrne stredisko - s národopisnou expozíciou. Hriňovské informačné centrum. Ľudová architektúra, folklór, drevené vyrezávané kríže, ľudové rezbárstvo, maľovanie obrázkov na skle.
Infraštruktúra
Zdravotné zariadenie, lekáreň. Športové možnosti - tenisová škola, kolky, plaváreň. Turistika - Penzión JK-solárium, Horský hotel Poľana (bazén, fitness centrum, kolkáreň), lyžiarske vleky a bežecké trate. Biele vody- lyžiarsky vlek, penzión, výlety až k prameňu Ipľa. Rudohorná cyklomagistrála. V Meste sú autobusové zastávky a čerpacia stanica.
M. č.: Biele Vody, Horná Hriňová, Hriňová, Jasenovo, Krivec 1, Krivec 2, Mangútovo, Slanec, Snohy, Štoliansko, Vrchslatina, Priehalina, Pivnička, Zánemecká, Blato.
Späť