Ústredný portál verejnej správy

Zodpovednosť za obsah:

Úrad priemyselného vlastníctva SR

Dizajny

Podnikanie

Dizajnom sa rozumie vzhľad výrobku alebo jeho časti, spočívajúci najmä v znakoch línií, obrysov, farieb, tvaru, štruktúry alebo materiálov výrobku samotného, alebo jeho zdobení.

Dizajnom sa rozumie vzhľad výrobku alebo jeho časti, spočívajúci najmä v znakoch línií, obrysov, farieb, tvaru, štruktúry alebo materiálov výrobku samotného, alebo jeho zdobení.

Dizajnom sa chráni vonkajšia úprava výrobku. Výrobkom je priemyselne alebo remeselne vyrobený predmet vrátane súčiastok určených na zostavenie do jedného zloženého výrobku, obal, úprava, grafický symbol a typografický znak s výnimkou počítačových programov.

Rozsah ochrany je daný vyobrazením dizajnu tak, ako je zapísaný v registri. Inštitút zapísaného dizajnu nechráni technickú, konštrukčnú, funkčnú, materiálovú alebo inú podstatu výrobku, hoci by táto bola z vyobrazení zrejmá v konkrétnom vyhotovení alebo i zovšeobecnená.

Podmienky ochrany:

  • novosť,
  • osobitý charakter.

Dizajn sa považuje za nový, ak nebol pred dňom podania prihlášky alebo pred dňom vzniku práva prednosti sprístupnený verejnosti zhodný dizajn. Dizajny sa považujú za zhodné, ak sa ich znaky líšia iba nepodstatne.

Dizajn má osobitý charakter, ak sa celkový dojem, ktorý vyvoláva u informovaného používateľa, líši od celkového dojmu, ktorý u takého používateľa vyvoláva dizajn, ktorý bol sprístupnený verejnosti pred dňom podania prihlášky alebo pred dňom vzniku jeho práva prednosti.

Prihláška dizajnu

Prihláška dizajnu musí obsahovať žiadosť o zápis dizajnu, identifikačné údaje prihlasovateľa, identifikačné údaje pôvodcu (príp. jeho prehlásenie o vzdaní sa práva na dizajn), určenie výrobku, vyobrazenie každého dizajnu a doklad o nadobudnutí práva na dizajn, ak pôvodca nie je prihlasovateľom.

Prihlášku dizajnu možno podať poštou (na adresu úradu v Banskej Bystrici), osobne v podateľni úradu v Banskej Bystrici, alebo prostredníctvom elektronických prostriedkov.

Prihláška môže byť jednoduchá, tzn. že zápis do registra dizajnov je požadovaný pre jeden dizajn, alebo hromadná, v prípade, ak žiadateľ žiada o zápis dvoch alebo viacerých dizajnov.

Prihlasovanie do zahraničia

V súčasnosti existujú 3 spôsoby, ako získať ochranu dizajnu v zahraničí:

  1. Priamym podaním prihlášky do krajiny alebo krajín, v ktorých má prihlasovateľ záujem získať ochranu. Podmienky registrácie, ako aj samotné konanie o prihláške dizajnu, sa riadi právnym poriadkom tej krajiny, v ktorej sa prihláška podáva.
  2. Podaním prihlášky na Medzinárodnom úrade Svetovej organizácie duševného vlastníctva v Ženeve prostredníctvom medzinárodného zápisu. Medzinárodnú ochranu dizajnov upravuje Haagska dohoda o medzinárodnom prihlasovaní priemyselných vzorov a modelov z roku 1925. Hoci Slovenská republika nie je priamo jej zmluvnou stranou, pristúpením Európskeho spoločenstva k Ženevskému aktu Haagskej dohody môžu tiež slovenskí prihlasovatelia plne využívať výhody medzinárodného systému. Bližšie informácie možno získať na stránke Svetovej organizácie duševného vlastníctva.
  3. Podaním prihlášky dizajnu spoločenstva na získanie ochrany v rámci Európskej únie. Prihláška môže byť podaná v Úrade Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO) alebo v podateľni Úradu priemyselného vlastníctva SR v Banskej Bystrici, ktorý ju zašle do EUIPO do 14 dní. Prihlášku možno podať aj v slovenskom jazyku, pričom podrobnejšie informácie sú k dispozícii na webovej stránke EUIPO.

Trvanie ochrany

Zápis dizajnu platí 5 rokov odo dňa podania prihlášky dizajnu. Majiteľ dizajnu môže túto dobu ochrany opakovane obnoviť, a to vždy o 5 rokov, až na celkovú dobu 25 rokov od dátumu podania prihlášky dizajnu.

Podrobné informácie o ochrane dizajnov nájdete na stránke Úradu priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky.

Súvisiace právne predpisy

Dátum poslednej zmeny: 12. 12. 2017
Dátum zverejnenia: 5. 2. 2014

Lokalita

  • Slovensko